poniedziałek, 26 października 2015

Maszyna do szycia Husqvarna Emerald 116 - recenzja

Może wiecie, może nie wiecie, ale Wam powiem - rozpoczęłam naukę w szkole odzieżowej! Cieszę się z tego niesamowicie. Jest to kurs, który będzie trwał 2 lata więc mam nadzieję, że będę Wam pokazywać częściej cudeńka, które nauczę się tam szyć :)
Dopiero co zaczął się semestr a już musiałyśmy oddać pracę kontrolną. Na szczęście zadanie było proste ponieważ tematem pracy był opis swojej maszyny do szycia.
Ja jestem zakochana w swojej Emeraldzie, ale gdy ją kupowałam nie wiedziałam czy dobrze robię, miałam wiele dylematów i pytań bo przecież nie kupuje się takiego sprzętu na 2 lata tylko dłużej. Wtedy nie było facebooka ani grup szyciowych więc nie miałam skąd zaczerpnąć opinii osób użytkujących taki model tylko zaufać sprzedawcy.
Ta moja praca kontrolna zainspirowała mnie by podzielić się z Wami moją subiektywną opinią na temat modelu jaki użytkuję a jest nim: HUSQVARNA EMERALD 116


Źródło: klik
Jest to maszyna wyrobu Szweckiej firmy Husqvarna Viking. Ciekawostką jest, że marka ta wcześniej zajmowała się produkcją broni dla armii królewskiej natomiast maszynami do szycia i hafciarkami zajęli się od 1897r.
Ma ona wiele zalet min.:
 • posiada wbudowany automatyczny nawlekacz igły oraz obcinacz nitek i uwierzcie mi takie gadżety bardzo usprawniają pracę.
 • poręczny wysuwany poradnik szycia czyli wskazówki jaką stopkę wybrać do danego ściegu czy haftu, jak ustawić długość i szerokość ściegu, jakie powinno być naprężenie nitki górnej czy jaką wybrać wartość docisku stopki. Oczywiście te wszystkie wartości ustawiamy do konkretnej struktury materiału i wybranej techniki szycia:
Źródło:klik

 • automatyczny system wykonywania dziurki na wymiar guzika,
 • chwytacz rotacyjny,
 • posiada ponad 60 funkcji szyjących: ściegi użytkowe,dekoracyjne oraz elastyczne,
 • wolne ramię,
 • dźwignia szycia wstecz
 • posiada pokrętło regulujące docisk stopki,
 • możliwość opuszczenia ząbków transportera,
 • możliwość szybkiej wymiany stopki dzięki systemowi matic,(pasują do niej także stopki innych firm min Janome)
 • pokrętła do wyboru ściegu, ustawienia długości i szerokości ściegu oraz możliwość regulacji gęstości ściegu elastycznego,
 • igłę można ustawić w pozycji centralnej lub lewej (przydaje się np podczas wszywania zamka krytego),
 • posiada regulację naprężenia górnej nitki,
 • linie prowadzące na płytce ściegowej do 2 cm,
 • trzpień na górną nitkę zamocowany jest poziomo,
 • możliwe jest szycie podwójną igłą co przydaje się przy podwijaniu dołów i dekoltów,
 • dużym atutem maszyny jest to, że jest samosmarująca się (choć po 5 latach użytkowania mimo to musiałam ją nasmarować).
W komplecie posiada akcesoria:
Stopki:
Stopka użytkowa A, Stopka do ściegów Dekoracyjnych B, Stopka do przyszywania guzika C, 
Stopka do ściegów ślepych (krytych) D:
Źródło: klik

Stopka do wszywania zamków E (sprawdza się również przy precyzyjnym szyciu przy samej krawędzi materiału),Stopka teflonowa do skóry,
Stopka do wykańczania brzegów J:
Źródło: klik
Stopka do wykonywania dziurek pod rozmiar guzika R.
Oraz:
Prowadnik do Pikowania:
Źródło: klik

Igły,Szpulki,Śrubokręt,Pędzelek,Przecinak do szwów i dziurek,Duży Krążek do nici,Mały Krążek do nici, Drugi Trzpień na szpulkę pionowy, Filc, Pojemnik na akcesoria.
Do tego solidna twarda walizka chroniąca przed kurzem i uszkodzeniami.


Ściegi:
stitch.jpg


 1. Ścieg prosty używany do łączenia tkanin,
 2. Zygzak jest szeroko stosowany do obrzucania, przyszywania guzików, aplikacji,
 3. Trójstopniowy zygzak nadaje się do obrzucania większości materiałów. Używa się go do naddatku szwu, żeby zapobiec strzępieniu się nieobrębionych brzegów.
 4. Drobny  ścieg kryty
 5. Ścieg kryty
 6. Ścieg obrzucający. Wykonuje szew i obrzuca za jednym zamachem,
 7. Ścieg elastyczny z dwoma ściegami
 8. Ścieg ozdobny
 9. Wzmocniony ścieg prosty, może być stosowany do grubych elastycznych materiałów, do szwów w kroku, które narażone są na znaczne obciążenia, oraz do pikowania w grubych materiałach
 10. Wzmocniony ścieg zygzak
 11. Ścieg elastyczny siatkowy
 12. Ścieg ozdobny
 13. Owerlok
 14. Ścieg obrzucający. Wykonuje szew i obrzuca jednocześnie,
 15. Zamknięty ścieg owerlokowy
 16. Ścieg ozdobny


EMERALD ™ 116 to maszyna idealna do każdego rodzaju szycia od prostych rzeczy dla dzieci do wielkich kreacji z magazynów mody. Jest solidna, porządnie wykonana i stabilna bo waży 10kg. Jak widać dostałam dużo przydatnych gadżetów.
Do maszyny dołączona była bardzo czytelna instrukcja w języku polskim, w której znajdują się wskazówki w formie obrazków jak np wszyć zamek, jak zrobić szew kryty albo jak zrobić dziurkę do guzika.
Użytkuję tę maszynę już 7 lat i szczerze ją polecam bo jeszcze nigdy mnie nie zawiodła.

Jeśli interesują Cię inne maszyny tej marki warto zajrzeć do Susanny, która utworzyła Klub Miłośników Maszyn Husqvarna:

 klik

8 komentarzy:

 1. Mnie czeka zakup maszyny, wiec bardzo dziekuje za tak obszerny opis:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po pierwsze gratuluję rozpoczęcia kursu :) Myślę, że wiele się nauczysz i podszlifujesz już zdobyte umiejętności. Po drugie sama nie spodziewałam się, że taki niepozorny Emerald potrafi tak wiele i oferuje tak wiele za tak niewiele (chodzi o cenę zupełnie do przełknięcia). Raz jeszcze gratuluję Ci tej szkoły odzieżowej i dziękuję za recenzję Husqvarny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) przyjaźnię się z nią od samego początku mojej szyciowej przygody czyli sporo czasu a wciąż potrafi mnie zaskoczyć możliwościami.

   Usuń
 3. A gdzie chodzisz na ten kurs? Ja w Warszawie przy Kazimierzowskiej i będzie on trwał 1 rok szkolny. Też mam maszynę firmy husqvarna, ale model E10, bardzo jestem z niego zadowolona:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w Poznaniu :) kurs trwa 2 lata, też zaczynaliśmy od szycia narożników i konstrukcji spódncy dlatego pomyślałam, że uczęszczamy na ten sam kurs ;) Pozdrawiam.

   Usuń
 4. ojej, to ja chodzę też na ten kurs:-)

  OdpowiedzUsuń